Patronka
Stefania Sempołowska
nauczycielka, działaczka oświatowa, bojowniczka o prawa dziecka, dziennikarka, pisarka, autorka podręczników dla dzieci - urodziła się 1 października 1869 roku w majątku rodzinnym, w wielkopolskiej wsi Polenisz. Po śmierci ojca przez pewien czas mieszkała z matką i rodzeństwem w domu babki, Emilii Lalewiczowej, której opowieści o walkach narodowowyzwoleńczych wywarły na małą Stefanię duży wpływ.
W 1877 roku matka Stefanii z powodów finansowych przeprowadziła się do Warszawy, gdzie otworzyła pracownię sztucznych kwiatów. Pionierska - jak na kobietę żyjącą w tamtych czasach - działalność pozwoliła Marii Sempołowskiej zapewnić byt i edukację czworgu dzieciom – Franciszkowi, Halinie, Stefanii i Stanisławie.
Stefania uczyła się na tajnej pensji dla dziewcząt Jadwigi Papi - jednej z najlepszych szkół średnich w Warszawie. W 1887 r. zdała egzamin nauczycielski, a następnie została słuchaczką kursów na postępowym, również tajnym, Uniwersytecie „Latającym" (tzw. „Babskim Uniwersytecie").
W 1888 roku Stefania Sempołowska wstąpiła do Kobiecego Koła Oświaty Ludowej (KKOL) w Warszawie (KKOL powstało w 1883 roku, ponieważ męskie Koło Oświaty Ludowej nie przyjmowało w swoje szeregi kobiet). Działalność Koła trwała do roku 1906 i polegała na organizowaniu tajnego nauczania dla dzieci, tworzeniu bibliotek wiejskich, organizowaniu i prowadzeniu kursów dla dorosłych. Urządzano nielegalne obchody świąt narodowych. Koło prowadziło również działalność wydawniczą i kształciło nauczycielki do pracy na wsi. Sekcją pedagogiczną Koła kierowała Stefania Sempołowska.
W grudniu 1899 roku Sempołowska została aresztowana pod zarzutem rozpowszechniania „nieprawomyślnej" literatury, ale natychmiast po wyjściu z więzienia, w roku 1900, powróciła do swojej działalności oświatowej. Aresztowana ponownie w 1902 roku została - jako obywatelka pruska - wydalona z Cesarstwa Rosyjskiego i zamieszkała w Krakowie, jednak już w 1905 roku wróciła do Warszawy.
1 października 1905 r. powołano Związek Nauczycieli Ludowych. Stefania Sempołowska była jego działaczką przez 20 lat. Współpracowała również z postępowymi czasopismami: „Głosem Nauczycielskim", „Poradnikiem dla czytających książki", „Nowymi Torami", „Myślą Polską", „Ogniwem". Współredagowała czasopisma dla dzieci i młodzieży - „Z bliska i z daleka" oraz „W słońcu".
W akcje pomocy więźniom politycznym zaangażowała się już w czasie rewolucji 1905 r., mimo szykan ze strony zaborcy i aresztowań. Również podczas II wojny światowej organizowała pomoc dla więźniów i Żydów z warszawskiego getta.
Stefania Sempołowska zmarła 31 stycznia 1944 r. Została pochowana na warszawskich Powązkach.
Prace Stefanii Sempołowskiej:
Niedola młodzieży w szkole galicyjskiej (1906)
Z tajemnic Ciemnogrodu (cz. I - 1924, cz. II - 1928)
Na ratunek (1934)
Warszawa wczoraj i dziś (1938)
Bibliografia:
Mortkowicz-Olczakowa Hanna, Panna Stefania, Nasza Księgarnia, Warszawa 1961
Rogowska-Doroszewska Janina, Stefania Sempołowska, Wspomnienia, Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1959
Wawrzykowska-Wierciochowa Dionizja, Stefania Sempołowska, Iskry, Warszawa 1981
Przedmioty
Fragment używany do demonstracji tekstu:
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin nibh augue, suscipit a, scelerisque sed, lacinia in, mi. Cras vel lorem. Etiam pellentesque aliquet tellus. Phasellus pharetra nulla ac diam. Quisque semper justo at risus. Donec venenatis, turpis vel hendrerit interdum, dui ligula ultricies purus, sed posuere libero dui id orci. Nam congue, pede vitae dapibus aliquet, elit magna vulputate arcu, vel tempus metus leo non est. Etiam sit amet lectus quis est congue mollis. Phasellus congue lacus eget neque. Phasellus ornare, ante vitae consectetuer consequat, purus sapien ultricies dolor, et mollis pede metus eget nisi. Praesent sodales velit quis augue. Cras suscipit, urna at aliquam rhoncus, urna quam viverra nisi, in interdum massa nibh nec erat.
Ewaluacja
Ewaluacja w oświacie to ocena przydatności i skuteczności podejmowanych działań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w odniesieniu do założonych celów, służąca doskonaleniu tych działań (Rozporządzenie MENiS z 23 kwietnia 2004).
W nowszym Rozporządzeniu MEN (z 7 października 2009) przyjęto definicję ogólniejszą i przyjęto, że ewaluacja to praktyczne badanie oceniające przeprowadzane w szkole lub placówce.
Nasza szkoła podlega systematycznym ewaluacjom przeprowadzanym przez różne instytucje (ewaluacja zewnętrzna) jak również przeprowadzonym z inicjatywy własnej (ewaluacja wewnętrzna).
Doradztwo zawodowe
WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM DORADZTWA ZAWODOWEGO W ZESPOLE SZKÓŁ NR 53 W WARSZAWIE
Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego umożliwia uczniowi zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do poznania siebie, własnych predyspozycji zawodowych, rynku pracy i zasad nim rządzących, a także zaplanowanie własnej kariery edukacyjno – zawodowej. Stworzenie Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego - w ramach którego zatrudniony w szkole doradca pomaga uczniom w samopoznaniu własnych predyspozycji zawodowych (osobowości, potrzeb, uzdolnień, zainteresowań, możliwości, ograniczeń) i konstruowaniu projektów karier, w przygotowaniu do wejścia na rynek pracy oraz złagodzeniu startu zawodowego.
WSDZ obejmuje ogół działań podejmowanych przez szkołę w celu prawidłowego przygotowania uczniów do wyboru zawodu i dalszego kierunku kształcenia. System określa rolę, zadania i metody oraz formy pracy zawodoznawczej pedagoga, psychologa oraz nauczycieli w ramach rocznego planu działania i jest włączony w statut szkoły. Aktualny rynek pracy stawia coraz wyższe wymagania młodzieży w zatrudnieniu. I dlatego realizacja Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego (WSDZ) w szkole jest tak istotna we właściwym przygotowaniu uczniów do racjonalnych decyzji edukacyjno – zawodowych. To właśnie tutaj, przyszły absolwent dokonuje najważniejszych wyborów w zakresie wyboru dalszej drogi edukacyjno – zawodowej. Doradca zawodowy kieruje całością działań z zakresu orientacji i doradztwa zawodowego w szkole. Organizuje i udziela pomocy uczniom w zakresie poznawania różnych zawodów; samopoznania własnych predyspozycji zawodowych – zainteresowań, uzdolnień, samooceny własnych działań i silnych cech osobowości; poznania przeciwskazań zdrowotnych do wyboru zawodu i szkoły itp. – oraz ścieżek kształcenia ponadgimnazjalnego, wyższego i rynku pracy. Zarówno uczeń jak i rodzic mogą zawsze skorzystać z pomocy doradczej na terenie macierzystej placówki.
OPRACOWAŁA EWA WRZESIEŃ
OFERTA SZKOLNEGO DORADCY ZAWODOWEGO
1.Konsultacje indywidualne- rozmowa doradcza, pomoc w wyborze kierunku studiów, badanie predyspozycji zawodowych:
• Test obrazkowy do badania zainteresowań zawodowych M. Achtnicha,
• Kwestionariusz Zainteresowań Zawodowych „MŁOKOZZ",
• Kwestionariusz „Miasteczko Zainteresowań Zawodowych",
• Popularny Komputerowy test Inteligencji- badanie różnych obszarów inteligencji,
• Komputerowy Test Inteligencji Emocjonalnej,
• Kwestionariusz Zdolności Przedsiębiorczych,
• Test Zdolności Językowych,
• Test Osobowości,
• Wiele innych.
2.Przekazywanie informacji na temat kierunków studiów, uczelni wyższych, zasad rekrutacji.
3.Informacje zawodowe- opisy zawodów i wymaganych predyspozycji.
4. Tworzenie indywidualnych planów działania rozwoju osobistego uczniów.
5.Treaning umiejętności społecznych i autoprezentacji.
6. Budowanie pozytywnej samooceny młodego człowieka.
7. Prowadzenie warsztatów grupowych.
8. Przekazywanie informacji o procedurach przeprowadzania egzaminów (gimnazjalnych i maturalnych), uprawnieniach oraz harmonogramu dni otwartych.
9. Organizacja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery Zawodowej.
SZCZEGÓŁOWY PLAN DORADZTWA ZAWODOWEGO NA LATA 2015 - 2018
Polecane strony internetowe:
• www.perspektywy.pl- portal o studiach, uczelniach, zawodach
• www.ohpdlaszkoly.pl
• www.wybieramzawod.pl
• www.praca.gov.pl/pages/klasyfikacja_zawodow2.php- klasyfikacja i opisy zawodów
Strony biur rekrutacji uczelni wyższych
• www.studiazagranica.pl
• www.naharward.pl- informacje o studiach w USA
• www.studiabrytyjskie.com
• www.daad.pl- studia w Niemczech
• www.pologne.campusfrance.org/pl - studia we Francji
Linki dla maturzystów
8 zawodów przyszłości (nie tylko) dla humanistów
Warszawski System Doradztwa Zawodowego :
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=459158877612361&id=393222050872711
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=459160464278869&id=393222050872711
Linki dla gimnazjalistów i licealistów :
Trzecia edycja projektu edukacyjnego z obszaru informatyki skierowanego do uczniów warszawskich szkół gimnazjalnych i ponadginazjalnych, którego celem jest nauka programowania w różnych językach, takich jak C, C++, Java oraz HTML+PHP. http://inceptio.org.pl/projekty/young-programmer-2016/